Nepodceňujte nebezpečí u vodáckého sportu



Všechno je vždycky poprvé. Být začátečníkem není nic špatného, ale dobré už není, když se takový nezkušený mladík považuje za „frajera“. Je mnoho případů hloupého hazardování se životem buď z vychloubačnosti, nebo třeba jen z neznalosti. Mladíci, kteří poprvé vyráží na kánoi pokořit řeku, by také o ní měli něco vědět.
Že ještě nedokážou “číst vodu“ a být obratnými v ovládání lodi, by zpočátku nevadilo, setkáváme se bohužel se základní neznalostí, jak překonávat překážky v podobě jezů.
splav řeky
Jez je pro některé vodáky výzvou, pro někoho naopak podnětem k obezřetnému chování. A někdo jez podcení a zaplatí to životem. Takových případů nebývá sice moc, ale je s podivem, že se lidé pouští do sjíždění jezu, který vyzdobilo několik pomníčků s utonulými vodáky. Řekněme si nyní o jezech alespoň pár základních informací:

Dva základní typy jezů – měli byste je znát

Jezy na řekách jsou dvojího typu. Prvním z nich je šikmý pozvolný jez. Jedná se o pozvolnou šikmou nakloněnou rovinu, v jejíž dolní části tvoří vodní proud poměrně silně napěněné vývařiště. Ačkoliv vypadá vývar na první pohled mohutně, takový jez nebývá nebezpečný a netvoří se pod ním tzv. vodní válec – vracák. V případě dostatečné výšky vodního sloupce tudy vodáci proplouvají jak na běžícím pásu a i kdyby se převrhli, vodní proud je zanese pod jez a na břeh doplavou bez problémů.
řeka a splav
Druhý typ jezů je konstrukčně odlišný. Tvarem buď připomíná kolmou svislou stěnu, nebo šikmou stěnu pod úhlem blížícím se 90 stupňů. Anebo se jedná o válcový profil. Každý takový jez je smrtícím nebezpečím pro kohokoliv, kdo se dostane do jeho vývařiště. Voda, která dopadá kolmo, nebo téměř kolmo do vývaru, v něm vytváří nebezpečný zpětný proud. Vodáci jej ve slangu nazývají „vracákem“ a vězte, že má vodní masa takovou sílu, že nemáte sebemenší šanci s ní zápasit. Vodní proud pod jezem se totiž otáčí jako prádlo v bubnu pračky, síla vody je obrovská (asi jako deset párů koní), vracák vás tu bude stahovat pod hladinu a otáčet v tom bubnu, až vám dojdou síly a utopíte se. Šance na přežití je v takovém případě jen teoretická, musíte se snažit plavat u dna, ale obvykle v panice ztratíte orientaci a navíc je u některých jezů dole vybagrovaná vana, která Vám takové podplouvání znemožní.
Jak velkým nebezpečím jsou válcové jezy, dokazuje i počet obětí, které si již vyžádaly, kupříkladu: Jez Pilař na Lužnici 40 mrtvých, jez Dráchov na Lužnici 6 mrtvých, jez Český Šternberk na Sázavě 12 mrtvých, jez Radošov na Ohři 50 mrtvých.